ראיון עם פרופ' הלינה בראון ופרופ' פיליפ וורגרכט

מסמר כנס "קיימות עירונית – הלכה למעשה" היה ללא ספק ביקורם של הפרופסורים הלינה בראון ופיליפ ורגרכט. רצינו לדעת מה היתה התרשמותם מהכנס, מהפרויקט ומישראל, בה ביקרו שניהם בפעם הראשונה מזה שנים רבות:
Tal_K_13619
"הרושם החזק ביותר שלנו היה החיות של ישראל ואנשיה. בכל מקום אליו הגענו פגשנו אנשים בעלי מעורבות עמוקה בחייהם הפרטיים, בחייה של המדינה ובעתידה, בפוליטיקה ובתרבות. התרשמנו מאוד מחשיבותה של המשפחה בחיי האנשים אותם פגשנו. בעידן הנוכחי של נישואים והורות מאוחרים בקרב השכבות המשכילות באירופה ובארהב, ישראל מספקת ניגוד מרשים. נראה כי חיי משפחה מהווים את אבן היסוד לחיים טובים (wellbeing) עבור אנשים רבים. כמו כן התרשמנו ממה שסיפרה לנו אחת המארחות הצעירות שלנו על עבודתה ביצירת הבנה ושלום בין ישראלים ופלשתינאים. אנו מקווים כי צעירה זו משקפת עמדות של דור שלם".

"From Consumer Society to Sustainable Consumption” Prof. Halina Brown, Clark Uni., MA, USA"ישראל היא מדינה מאוד עירונית, הרבה יותר מארה"ב ומהרבה מדינות אירופאיות, לפיכך להתמקדות בתפקידן של הערים בקידום סגנון חיים ודפוסי צריכה יותר מקיימים יש פוטנציאל גדול לשינוי טביעת הרגל האקולוגית של ישראל. בסיור שערכנו בתל אביב עם תמי גבריאלי, שהיתה אחראית על התכנון האסטרטגי של העיר, יכולנו לראות את התוצאות של המדיניות העכשוית המתמקדת ברווחתם (wellbeing) של התושבים וביצירת עתיד תוסס למילניאלים (בני דור הY) בעיר. אנו מאמינים כי דור זה אכן יכול לשחק תפקיד מרכזי במעבר תרבותי מסגנון חיים המבוסס על צריכת המונים. אנו מסכימים עם אלו ממשתתפי פרויקט קיימות עירונית החושבים כי ישראל, עם פתיחותה לשינויים, יכולה להוות מקום מעניין להתנסות בסגנונות חיים המבוססים על רווחה אישית (wellbeing) ולא על חומרנות".

"התרשמנו מאוד מהכמות של אנשי אקדמיה שטרחו ובאו מכל רחבי הארץ לירושלים להשתתף בסדנא שנערכה יום לפני הכנס. ניכר היה שלרבים מהמשתתפים היתה זו ההכרות הראשונה אחד עם השני. הדבר עשוי ללמד כי לנושא של צרכנות מקיימת יש יכולת למשוך קהל מאוד מגוון ובינתחומי של חוקרים מעולים. אנו מקווים כי שולחן עגול אינטלקטואלי יצמח ממפגש ראשוני זה, וכי בקרב המשתתפים תצמח אג'נדה של מחקר ומדיניות מסביב לנושאים של צרכנות מקיימת".

"לכנס 'קיימות עירונית מהלכה למעשה' היה מבנה מאוד סדור והוא היה מלא חיים. הכנס משך קהל גדול שמבטא את העניין בתחום והמוניטין של המארגנים. מה שהפך את הכנס למעניין במיוחד עבורנו היתה העובדה שרוב הדוברים היו אנשי אקדמיה בעוד שהקהל הורכב ברובו ממתכנני ערים ומשתתפים שלא מהעולם האקדמי. נדיר לראות שילוב כה מוצלח בין קהל אקדמאי לכזה שאינו אקדמאי, ולראות קהל כה קשוב, במיוחד בכנס כה ארוך ואינטנסיבי. הניסיון שלנו מלמד כי שני הנושאים – קיימות עירונית וצרכנות מקיימת – מעוררים עניין רב ומספקים פלטפורמה לחילופי רעיונות בקרב אנשי מקצוע בעלי אוריינטציה תאורטית ובעלי אוריינטציה מעשית כאחד".

"בביקור קצר זה פגשנו אנשים חכמים, נדיבים, יצירתיים, מחוייבים ומקבלי אורחים באופן יוצא דופן. אנו אסירי תודה על ההזדמנות לפגוש אותם ולפתח קשרים מקצועיים עמם. שלא להזכיר את העובדה שלבקר בישראל בזמן שבוסטון היתה קבורה תחת חצי מטר של שלג היה פשוט נפלא".

למצגת הרצאתה של פרופ' הלינה בראון בכנס קיימות עירונית מהלכה למעשה