ועדה מלווה

הועדה מלווה של הפרויקט מורכבת ממומחים ובעלי עניין מן המגזר הציבורי והעסקי, מן הרשויות מקומיות, מן האקדמיה ומארגוני החברה האזרחית. הועדה עוקבת אחר התקדמות הפרויקט ועוזרת לכוונו במטרה להפוך את המלצות הפרוייקט ליישומיות ככל האפשר.

התכנסות הועדה המלווה- נובמבר 2015:

ב-10.11.2015 נערך במכון ירושלים לחקר ישראל מפגש סיכום ביניים של פרויקט קיימות עירונית, והוא שלב "המעבדות העירוניות". באותו מפגש התנענו את השלב המסכם של הפרויקט – שלב המלצות המדיניות. במפגש השתתפו רבים מועדת הליווי שלנו, כ-40 נציגים ממשרדי ממשלה, רשויות מקומיות, חוקרים מתחומים שונים וכן נציגי ארגוני סביבה וחברה.

פגישת הועדה המלווה, נובמבר 2015

פגישת הועדה המלווה, נובמבר 2015

יו"ר ועדת הליווי של הפרויקט, מר רענן דינור, הדגיש את חשיבות החיבור בין השלטון המרכזי והמקומי, מתוך הבנת הכוח והמשקל שיש לרשות המקומית להוביל שינוי אפקטיבי בנושאים רבים וביניהם גם נושא הקיימות. זאת גם לאור תהליכי הבנייה המואצים שמקודמים היום בערים. מר דינור סיכם בדברים על חשיבות המבט הכולל של הפרויקט, הנוגע בנושאי הקיימות, כלכלה, חברה ותכנון, ומפתח ידע וכלים בתחומים אלו לקידום הקיימות בעיר.

דגש על הרמה המקומית והעירונית

על המעבדות העירוניות כבר הרבנו לספר ואת כל הסיכומים ניתן למצוא באתר ובקרוב גם בדו"ח המסכם. ברצוננו לספר על התובנות הכוללות שעלו משלב המעבדות העירוניות של הפרויקט, כפי שלובנו במסגרת מפגש ועדת הליווי:
ליה אטינגר ממרכז השל, שבה והזכירה את נקודת המוצא של הפרויקט – הכישלון המתמשך ב-20 שנים האחרונות להגיע להסכם בינלאומי שיסית אותנו מהרס המערכת האקולוגית, לצד ההבנה החדשה כי פעילות שמגיעה מלמטה, ולא מוכתבת מלמעלה, והשינוי התודעתי הן אצל מנהיגים והן אצל האדם הפרטי יובילו לסוג אחר של שאלות והתמודדות בנושאי הקיימות ולכן גם לסוג אחר של תשובות. כפי שהטבע מורכב לא ממערכת תומכת חיים אחת ומרכזית, אלא מסך הפעולות הקטנות, כך גם הקיימות. הפעילות ברמת העיר, השכונה וברמה המקומית מייצרת "מנבטות" לשינוי, בהן כולם יכולים לקחת חלק בדרך לתיקון הגדול.

איסוף תובנות המחקר למסמך מדיניות יישומי

בחלקו השני של מפגש וועדת הליווי הוצגו נושאי העבודה לשלב המלצות המדיניות. ולרי ברכיה, חוקרת ויועצת ראשית בפרויקט, ציינה היכן מצויות האפשרויות השונות באמצעותן ניתן להוביל לשינוי מהותי באורח החיים העירוני. בין השאר ולרי סקרה מודלים שונים למסגור ועידוד הכלכלה המשתפת המקיימת בערים מובילות בעולם כגון פריז, אמסטרדם, סיאול ובולוניה. ולרי הדגישה כי תפקידה של הרשות המקומית בעידוד הכלכלה המשתפת המקיימת יכולה להיות על ידי התערבות עמוקה או מצומצמת, על ידי אפשור רגולטורי והובלת מהלכים.

המפגש נסגר בסיכום קצר מפי יו"ר ועדת הליווי מר רענן דינור, בו שאל והעלה את הצורך במחשבה על אופן הכנסת שאלות הקיימות העירונית לסדר היום הציבורי והצורך בארגז כלים לא רק עבור אנשי השטח, אלא גם עבור מקבלי ההחלטות וקובעי המדיניות. לכתבתו של העיתונאי צפריר רינת ב"הארץ" בעקבות פגישת ועדת הליווי

סיכום פגישה ראשונה (2014)- ועדה מלווה קיימות עירונית

תובנות מקבוצות הדיון

סדר היום 

חלק א'- מצגת מבוא והנחות מוצא

 

חלק ב'- מצגת תחומי המחקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *