מהארץ והעולם

עיצוב לקיימות

בהמשך לראיון עם מיכל איתן, ראש החוג לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, שהתפרסם בניוזלטר קודם, בחרנו להביא לפניכם שתי דוגמאות של עיצוב תעשייתי לקידום קיימות, אחת מהארץ והשנייה מהעולם:

אלכסנדר כספי, בוגר תואר ראשון בבצלאל, ייצר בפרויקט הגמר שלו את ה-Air Drop: מתקן ציבורי לאספקת מי שתיה, המשתמש באנרגיה סולארית לשם "יניקה" של הלחות הטבעית מהאוויר. מנגנון הפעולה מושתת על זה של המזגן הביתי, שמייצר מים מזוקקים. בדומה למזגן, גם ה- Air Drop מייצר מים נקיים מדי, ועל כן מותקן בו פילטר פחם אשר מעשיר את המים במינרלים והופך אותם לראויים לשתיה לאורך זמן. כספי מספר שמדובר בטכנולוגיה פשוטה למדי, והמרכיב היקר ביותר בה הוא הפאנל הסולארי. את כמות המים הניתנת לייצור ביום הוא מעריך בכ-50-60 ליטרים. ה Air Drop הוגש לאחרונה לתחרות של חברת שיכון ובינוי.

לצפייה בסרטון
לצפייה בסרטון על מערכת דומה בפרו

 

Solar Roadways- גם אתם תרמתם?

ג'ולי וסקוט, זוג מהנדסים מאיידהו, עמלים כבר שנים על פיתוח כבישים סולאריים. אחרי שקיבלו מספר מענקי מחקר הם פנו למימון המונים (Crowd Funding). באמצעות סרטון ויראלי הם יצרו את אחד הקמפיינים המוצלחים ביותר בהיסטוריה (מעל 2,000,000$ בחודשיים בלבד, מעל 48,000 תורמים). הפאנל הסולארי המשושה עשוי בחלקו מחומרים ממוחזרים ומצופה בזכוכית קשיחה שישימותה אושרה בבדיקות הנדסיות. מבין התועלות המובטחות: הפחתת התלות באנרגיות מזהמות, בניית משטחים ציבוריים שמחזירים את ההשקעה בהם ומייצרים אנרגיה, מניעת כפור והצטברות שלגים ויכולת תיקון חלקי כבישים ללא הפרעה לתנועה. למתעניינים, לאור יותר מ-18,000 מיילים של שאלות שקיבל זוג המהנדסים בעת הקמפיין, הם יצרו דף שאלות ותשובות מעמיק למדי.

וכמה ישראלים תרמו? באילו סכומים? הנה מה שג'ולי אמרה במיוחד לניוזלטר קיימות עירונית:
"איני יודעת בדיוק כמה ישראלים תרמו, אבל אני בהחלט רואה רבים ככל שאנחנו מוציאים לפועל את ההטבות מהקמפיין. כשנסיים, המספרים יהיו יותר ברורים. אנחנו מאוד גאים בתמיכה שאנחנו מקבלים מארצכם הנהדרת".