נעים להכיר: כריסטיאן אִיוֹנֶה (Christian Iaione)

אִיוֹנֶה הינו משפטן בינלאומי המומחה בשלטון מקומי שיתופי (Collaborative Urban Governance). פרופסור חבר למשפט ציבורי באוניברסיטת ג'וליאלמו מרקוני ברומא, עמית במרכז לחוק עירוני באוניברסיטת פורדהם (Fordham University) ופרופסור אורח לממשל של המרחב הציבורי (Governance of the Commons) ב- LUISS Guido Carli  שם הוא מנהל את LabGov – LABoratory for the GOVernance of the Commons.

אִיוֹנֶה עובד עם ערים מכל רחבי העולם במטרה לפתח תשתית לבניית קהילה וניהול טוב יותר של מרחב ציבורי. הוא עוסק בניהול הטובין המשותפים (Commons) בדגש על טובין משותפים עירוניים וטובין משותפים של ידע, כלכלת שיתוף (Sharing Economy), כלכלה שיתופית  (Collaborative Economy), חדשנות חברתית ושותפות בטובין פרטיים וציבוריים.

Christian Iaione

Christian Iaione

בין השנים 2011-2013 ניהל את פרויקט City as a Commons  והיה חבר בקבוצת העבודה שהכינה את Bologna Regulation on public collaboration for urban commons. המסמך מספק קווים מנחים כיצד לערב פעילים אזרחיים בפרויקטים להחייאת העיר כמרחב ציבורי, תוך שימוש בקישוריות בין תושבים להעצמה הדדית. הרגולציה המהפכנית הזו מתווה מספר עקרונות מרכזיים: אמון הדדי בין תושבים ובין תושבים לבין הפקידות, שקיפות וקיימות. הרגולציה של בולוניה היא בלתי-היררכית באופן רדיקלי. תושב, ללא קשר לתאריו או מעמדו, יכול לצאת ביוזמה ולצפות להתייחסות מצד הפקידות. כל יוזמה תטופל באופן פרטני ע"י הסכם לשיתוף פעולה שמבטיח שהאזרח והפקיד יישארו אחראיים זה לזה וליוזמה. העיר אחראית לעידוד יצירתיות, חדשנות חברתית  ולכידות חברתית ולשם כך עליה לספק לתושבים נתונים, כלים וקישוריות דיגיטלית.

כיום אִיוֹנֶה מנהל את השלב השני של פרויקט הנכסים המשותפים של בולוניה Co-Bologna ובמסגרת זאת היה מנהל-משותף של IASC (כנס האגודה הבינלאומית ללימודי המרחב המשותף “The City as a Commons“) ואת LabGov במסגרתו הוא מקדם ברחבי איטליה והעולם חשיבה מחודשת על המרחב העירוני כטובין ציבוריים. בין הפרויקטים שהוא מקדם במסגרת זו  Co-cities. בינהם פרויקט Co-Mantova שהיה הראשון לחבר שיתופי פעולה לפיתוח כלכלי מונחה קהילתית המבוססים על נכסים משותפים של תרבות, ידע, סביבה ועירוניות, על כלכלת שיתוף וחדשנות חברתית.

משנת 2015 הוא מוביל את Battipaglia Collabora  תכנית אסטרטגית עירונית המתבססת על חדשנות חברתית, התחדשות של התרבות, הסביבה והשטחים העירוניים המשותפים וכלכלת שיתוף. במסגרתה הוא מארגן תושבים וארגונים לפעול ביחד כנגד ארגונים פליליים כדוגמת המאפיה.

אִיוֹנֶה פרסם מספר מאמרים בנושא חוק ציבורי ומנהלי בדגש על שימושי קרקע, טובין חברתיים והמרחב הציבורי (commons) שירותי ציבור וחוזים ציבוריים, חקיקה עירונית וממשל מקומי. הוא חיבר את הספרים “The in house publicly-owned companies. Contribution to the principle of self-organization and self-production of local governments” , ו-“The regulation of urban mobility” והיה כותב-שותף של "Italy of the Commons".

לכל סיכומי כנס "קיימות עירונית -איך אפשר?"

לכל סיכומי כנס "קיימות עירונית -איך אפשר?"