ד"ר יודן רופא

ד"ר יודן רופא הוא מרצה בכיר בתכנון ערים ועיצוב אורבני, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מייסד וחבר לשעבר של הועד המנהל של מרחב התנועה לעירוניות בישראל

Senior Lecturer in Urban Planning and Design, Ben-Gurion University of the Negev, Founder and former Board Member of MIU-Movement for Israeli Urbanism

יודן רופא הוא בעל תואר דוקטור בתכנון עיר ואזור ותואר שני באדריכלות מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. הוא עוסק בייעוץ בנושאי תכנון ועיצוב אורבני, בעיקר בהקשר של פרויקטים תחבורתיים. הוא שימש כיועץ לעיצוב אורבני לחברת נ.ת.ע, השתתף בצוות תכנון תכנית האב למתע"ן שהוכנה על ידה, תכנון שדרות הקריה עבור חברת נתיבי איילון, ריכז צוות רב-תחומי לתכנון שיקום והתחדשות מרכז ירוחם, וחבר בצוות תכנית האב לתחבורה של בת-ים.

בין 1999 ל- 2003 שימש כראש תחום תכנון עירוני במשרד הבינוי והשיכון. בתפקידו היה אחראי על בקרת התכנון של שכונות חדשות ברחבי הארץ. יזם וניהל את התכנית לפיתוח בר-קיימא של אגף האדריכל הראשי במשרד, והוביל את ההנחיות החדשות לרחובות בערים בשיתוף משרד התחבורה.

בשנת 2004 הקים יחד עם עירית סולסי ודרור גרשון את "מרחב" – התנועה לעירוניות בישראל, והיה חבר הועד המנהל שלה עד שנת 2014.

כיום חוקר במחלקה לאדם במדבר, המכונים ע"ש י. בלאושטיין לחקר המדבר, ומלמד בביה"ס הבינלאומי ללימודי מדבר על שם אלברט כץ, ובתכנית לתכנון עירוני וסביבתי במחלקה לגואוגרפיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מחקריו האחרונים עוסקים במיתון תנועה במרחב העירוני, פערי נגישות במטרופולין בין תחבורה פרטית וציבורית, תכנון שדרות מטרופוליניות במטרופולין גוש דן כחלופה לדרכים מהירות, איכות, הכמות והשימוש בשטחים ציבוריים פתוחים בעיר, ודפוסי התכנון וההתיישבות של הישובים הבידואים הלא מוכרים בנגב.

יחד עם אלן ג'ייקובס ואליזבת' מקדונלד פרסם ב – 2002 את הספר: The Boulevard Book: history, evolution, design of multi-way boulevards שהוצאת MIT Press אשר זכה בפרס מטעם איגוד המו"לים האמריקאי.

מאז שנת 2004 מפרסם את הבלוג: "סביבות" העוסק בהתבוננות וניתוח של המקומות שבהם אנו חיים את חיינו.