יוזמת המחקר והפעולה לצרכנות מקיימת (SCORAI) מגיעה לישראל

במסגרת כנס "קיימות עירונית הלכה למעשה" וביקורם בישראל של בני הזוג פרופ' הלינה בראון ופרופ' פיליפ ורגרכט, התוודענו ל- SCORAI – The Sustainable Consumption Research and Action Initiative. מדובר ברשת של אנשי מקצוע, מהאקדמיה ומתחומי העשייה, העוסקים בתחומים הנושקים לצריכה, רווחה אנושית ושינויים טכנולוגיים ותרבותיים, במטרה לקדם שינויים בצורת הצריכה האנושית הנוכחית. הרשת מספקת "מקום מפגש" למי ששואפים להבין את המניעים לכלכלה הצרכנית בחברת השפע בת זמננו, להגדיר חלופות לסגנון חיים בתר-צרכני, ולספק את הידע ליוזמות מלמטה כמו גם לקובעי מדיניות, במטרה להביא לשינוי בדפוסי הצריכה וסגנון החיים. SCORAI  קמה לפני מספר שנים והיא פועלת בצפון אמריקה, אירופה ואף בסין ופעילותה הולכת ומתרחבת בהדרגה.

"From Consumer Society to Sustainable Consumption” Prof. Halina Brown, Clark Uni., MA, USA

"From Consumer Society to Sustainable Consumption”
Prof. Halina Brown , Clark Uni., MA, USA

בניוזלטר האחרון של SCORAI נסקר ביקורם בישראל של הלינה ופיליפ, ממייסדי הרשת, והוצגו תובנותיהם: המאפיינים המיוחדים של ישראל הופכים אותנו למדינה מעניינת במיוחד בכל הקשור לסיכוי לאמץ הרגלי צריכה חדשניים: היותנו חברה שחיה בצפיפות גבוהה, כשחלק הארי של האוכלוסייה חי בערים, אחוז גבוה במיוחד של צעירים מתחת לגיל 15 (28% לעומת 20% בארה"ב, ו-16% באירופה), קבוצות בחברה הישראלית שמקיימות אורך חיים בעל מדרך סביבתי נמוך יחסית ו/או שיתופיות גבוהה, כמו החברה החרדית והקיבוץ, והיותנו חברה מהירה לאמץ שינויים. מסיבות אלו מאמינים ב-SCORAI שצירוף חוקרים ישראלים לרשת יספק זווית ראיה חיונית ומרעננת.

בניוזלטר הם מספרים כי יהיה מעניין אם מחקר ומדיניות הצריכה המקיימת יעסקו בתת-החברות בעלות סגנון החיים והערכים הייחודים בישראל, ובמאפיינים המיוחדים המושפעים מגלי ההגירה לישראל, ומההבדלים הדתיים והאתניים. כמו כן צויינו במיוחד העבודות שנעשו בתל אביב לגבי עירוב שימושים עירוני, שמראה לדעתם הבטחה גדולה ליצירת ערים משגשגות שקורצות למשפחות צעירות.

כעת נמצאים בעבודה הליכים ליצירת ועדת היגוי לנציגות ישראלית של רשת SCORAI . מכון ירושלים לחקר ישראל מלווה את התהליך, המהווה המשך לכנס "קיימות עירונית -מהלכה למעשה" בו השתתפו כ-250 איש, וכן לשני הסמינרים שנילוו אליו. מובילה את התהליך מטעם המכון ופרויקט קיימות עירונית ולרי ברכיה. מי שיובילו ככל הנראה את הפעילות הישראלית, שתיוצג בעיקר ע"י אנשי אקדמיה הנוגעים בצרכנות מקיימת, תהיינה ד"ר טלי כץ-גרו מהמחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה וד"ר אורית מינדלי-רותם מהמחלקה לגיאוגרפיה וסביבה באוניברסיטת בר אילן. צפו לחדשות נוספות בהקשר זה בקרוב.